Wereldo
Wereldo

Zpět
ČlánekIncoterms: Kdo za co zodpovídá? Znáte obchodní doložky pro přepravu?

Incoterms: Kdo za co zodpovídá? Znáte obchodní doložky pro přepravu?

Za co zodpovídá prodávající a za co kupující v přepravě zboží? Kdy mezi sebou přebírají zodpovědnost a jaké doložky najdete v obchodních smlouvách?

Incoterms — tak se jmenuje soubor 11 pravidel pro mezinárodní, ale často i vnitrostátní obchod. Tyto pravidla se vztahují na přepravu zboží, tedy na všechny náklady s ní spojené. Incoterms vznikly v roce 1936, ale za tu dobu se již několikrát obměnily. Poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2020.

Proč je důležité je znát? Hlavně proto, že „neznalost neomlouvá“. Pro vaši firmu je více než výhodné vědět, za co nesete při přepravě zboží zodpovědnost vy a za co ten, komu zboží prodáváte. Budete také vědět, co můžete dělat v různých krizových situacích, které bezpochyby mohou nastat kdykoliv.

Pro jednotlivá pravidla existují zkratky, které jsou povinnou součástí každé mezinárodní obchodní smlouvy. Nestačí tedy znát „obsah“, ale také je třeba se orientovat v těchto zkratkách. Pravidel je celkem 11 z toho 4 jsou výhradně pro lodní přepravu.

Může se velmi snadno stát, že podepíšete kontrakt, kterým jste povinni hradit veškeré pojištění a cla, aniž byste o tom věděli. V té lepší variantě se vám pouze razantně zvýší náklady, se kterými jste nepočítali. V té horší variantě pošlete nepojištěné zboží, které se po cestě zničí, a vy až v tu chvíli zjistíte, že to neměl udělat „ten druhý“, ale vy.

Těchto 7 doložek je určeno pro všechny druhy přepravy:

  • EXW (Ex Works) — Povinností prodávajícího je pouze zajistit kupujícímu přístup ke zboží, jakmile ho má, veškerá zodpovědnost padá na něj. Zodpovědnost se přenáší na místě, kde je zboží vyzvednuto.
  • FCA (Free Carrier) — Prodávající má povinnost zboží kupujícímu dopravit na předem sjednané místo včetně celního odbavení. Zodpovědnost na kupujícího padá v momentě převzetí.
  • DAP (Delivered At named Place) — Prodávající má veškerou zodpovědnost po dobu přepravy na dané místo. Zboží se považuje za doručené ve chvíli, kdy je připraveno k vyložení, v tu chvíli také zodpovědnost přechází na kupujícího.
  • DDP (Delivered Duty Paid) — Situace je stejná jako u DAP, plus prodávající zajišťuje připravenost k vyložení a platí veškeré celní poplatky.
  • CPT (Carriage Paid To) — Prodávající má stejné podmínky jako u FCA, ale navíc hradí také náklady na doručení.
  • CIP (Carriage and Insurance Paid to) — Prodávající má stejné podmínky jako u CPT, navíc ale platí přepravu a pojištění do určeného místa. Prodávající je povinen zakoupit nejvyšší míru pojistného.
  • DPU (Delivered At Named Place Unloaded) — Prodávající zodpovídá za náklady a rizika spojená s doručením, zajišťuje také celní odbavení a vyložení zboží. Kupující je zase povinen uhradit celní poplatky a zařídit veškerá dovozní povolení.

Podmínky FAS, FOB, CIF a CFR se týkají výhradně lodní přepravy.