Wereldo
Wereldo

Zpět
ČlánekPrvní týden brexitu: peklo s administrativou i pozemní přepravou.

První týden brexitu: peklo s administrativou i pozemní přepravou.

Je tomu týden, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii a s ní jednotný unijní trh.

Na Vánoce ještě stihla vzniknout dohoda o budoucích obchodních vztazích mezi Velkou Británií a EU, kterou všechny velké osobnosti velmi ocenily. Tato dohoda zachránila například obě strany před uvalením cel na většinu zboží. Pokud se také jedna ze stran bude cítit znevýhodněná, může ochránit své spotřebitele tak, že předmět sporu podá arbitráži nebo na něj uvalí tarif. Těžit z dohody má tedy jak Evropská unie, tak Velká Británie.

Problémem však stále zůstává vyplňování celních formulářů a certifikátů kvality, ty mohou transport značně prodloužit. (O tom, co všechno byste měli mít na Brexit připravené, se dočtete v našem článku zde.)

Přes velké přípravy se za prvních pár dní vyskytly na poli obchodu a přepravy mezi firmami problémy.

Velká část firem kvůli složité administrativě značně omezila svou produkci nebo musela pozastavit výrobu úplně. Potravinářské firmy nestíhají distribuovat čerstvé zboží. Firmy také začaly plánovat co nejpestřejší módy přepravy a vznikají nové letecké linky (např. Mezi Belgií a Velkou Británií od pondělí dvakrát denně).

Ode dneška (tedy od 7. 1. 2021) se naštěstí obnovuje pozemní přeprava jak do VB, tak také z ní. Už je také možné posílat zásilky do Irska. Jediné, na co si firmy musí dát pozor, jsou platné celní doklady a přepravní listy (musí být vytvořeny až po aktualizaci systému, tedy po 1. 1. 2021 12:00 SEČ).

Jak se ale bude situace vyvíjet s ohledem na Covid-19, je stále ve hvězdách. K omezení může dojít např. omezenou kapacitou trajektů a tunelů. Jaké dopady má covid-19 v porovnání s brexitem se můžete dočíst v našem článku zde.