Wereldo
Wereldo
Zpět
Článek

Se správným balením snížíte počet poškozených zásilek a vyhnete se reklamacím. Jak na to?

Se správným balením snížíte počet poškozených zásilek a vyhnete se reklamacím. Jak na to?

Se správně zabalenou zásilkou dochází k minimalizaci rizika poškození jejího obsahu. Balení má být bezpečné a efektivní, abyste předešli zdlouhavým reklamacím s dopravcem. Ovšem ne vždy tomu tak je, což později stěžuje případné reklamace. Mnoho zákazníků vůbec netuší, že díky nevhodnému balení zásilky může dojít při jejím poškození ke zkrácení plnění a v krajním případě i k úplnému zamítnutí. Jak vhodně zabalit zásilku a zajistit tím bezpečné doručení palet a balíků?

Paletové zásilky

Velká a těžká břemena je bezpečnější a vhodnější převážet na paletách. Snižuje se šance na poškození, protože každá paleta je manipulována s vysokozdvižnými vozíky, a ne ručně či mechanicky jako běžné balíky. Palety, vyrobené hlavně ze dřeva, jsou výborné pro posílení a stabilitu zásilek. I ony musí být správně zabalené.

1. Výběr vhodné palety

Paletové zásilky jsou těžké. Vážit mohou až 800 kg a v nákladním vozidle dochází k různorodé manipulaci. Proto je důležité, aby byly dostatečně zabalené pro bezpečnou přepravu. Celý proces začíná výběrem dostatečně velké palety pro náklad. Dbejte o to, aby nikde nic nevyčnívalo přes okraj a zboží stálo v jedné linii s hranou palety. Vyhýbejte se produktům vyrobeným z lepenky nebo jiných, málo odolných, materiálů.

2. Ideální způsob rovnání zboží

Náklad je důležité rovnoměrně rozložit po celé paletě. Tím zajistíte dobrou stabilitu. Mezi krabicemi ponechte jen minimální prostor. Používejte různé stahovací pásky, prokládejte jednotlivá patra tvrdým kartonem apod. Horní patro je v ideálním případě srovnané do roviny. Těžší zboží dejte do dolních pater a lehčí do horních. Maximální výška palety nepřesahuje 2 metry. Nakonec zafixujte celý náklad strečovou fólií. Zamezíte jakémukoliv pohybu a kroucení zboží.

3. Stohovatelnost palet

Některé palety jsou při přepravě pokládány na sebe. Není-li náklad křehký a paleta je dobře naložena a zajištěna, není v tomto ohledu problém. Váha se rovnoměrně rozloží. Proto dbejte na kvalitní balení. Materiál citlivé povahy, kdy není stohování vhodné, určitě označte, aby nedošlo k náhodnému poškození.

4. Správné označení

Každé zboží musí mít správné značení, aby dorazilo na správné místo. U palet lepíte transportní štítek, který dejte na její bok. Je to z toho důvodu, že nahoře by ho mohla překrýt další paleta. Štítek má své místo až v horní části obalu, aby byl dobře vidět a šlo ho případně naskenovat. Velké plus je ručně napsaný adresát na fólii nebo papír s údaji pod ní. Tím se zvýšíte šanci, že náklad určitě dorazí tam, kam má.

Zásilky vyloučené z přepravy

A co převážet nelze?
  • Hořlaviny
  • Jedy
  • Radioaktivní látky
  • Výbušniny
  • Živá zvířata
  • Zbraně a střelivo
  • Žíraviny

Balíkové zásilky

1. Správný obal

Možné poškození balíkové zásilky významnou měrou snižuje vhodně zvolený obalový materiál ve správné velikosti. V balíku nemá zbývat příliš mnoho místa, aby zboží nelítalo ze strany na stranu. Na velikost myslete i proto, že ovlivňuje cenu dopravy, stejně jako objem a váha balíku. Není úplně vhodné používat staré a použité obalové materiály, protože ztrácí své ochranné vlastnosti. Pokud to jinak nelze, zkontrolujte pečlivě jejich pevnost. Vyřaďte obaly s dírami, zničenými spoji a jiným poškozením. Stejně tak je nutné odstranit veškeré štítky a označení.

V ideálním případě vyzkoušejte více různých velikostí a typů krabic, než dojde k nalezení té ideální. Z těch se pak může stát jakýsi „standard“, který budete používat na další objednávky. Na balení malých zásilek si připravte bublinkové obálky a bezpečnostní sáčky. Dlouhé a kulaté produkty budou v bezpečí v hranatých krabicích.

2. Vhodný výplňový materiál

Volný prostor uvnitř krabice vyplňte vhodným materiálem k vytvoření tlumivé vrstvy. Vhodná je bublinková a pěnová folie, polystyrenová tělíska, vlnité lepenky, dřevitá vlna a další materiály. Nesprávným materiálem je přikrývka, oblečení, ručník či novinový papír. Ačkoliv krabici se zbožím není povinnost vyplňovat, je doporučeno tak učinit. Zejména u předmětů, které nemají své originální balení, je jich v krabici víc (v takovém případě zabalte každou zvlášť) nebo posíláte křehké zboží. Elektronika, sklo, umělecká díla, keramika a další snadno rozbitné předměty potřebují speciální obaly.

3. Bezpečné uzavření balíku

Často podceňovaná část je špatné uzavření balíku, který se pak vlivem přepravy snadno rozlepí a zboží uvnitř vyklopí či poškodí. Nepoužívejte krepovou, celofánovou a úzkou lepicí pásku nebo provazy. Lepší volbu uděláte s páskou o šířce alespoň 5 cm. Oblepte všechny hrany a víka krabice. Veškeré otvory v obalu pevně zafixujte a zabezpečte proti samovolnému otevření. Dalším oblíbeným prostředkem je smršťovací fólie vyrobená z polypropylenu odolávajícím působení různých klimatických jevů. Pokud je k dispozici firemní páska s potiskem, použijte ji na konečně zajištění.

4. Označení zásilky a použití vhodných přepravních štítků

Aby byla zásilka doručena na určené místo, je důležité ji správně označit přepravním štítkem, který patří na největší horní či boční stranu obalu. Nesmí na něm chybět adresa pro doručení zboží a případně adresa na místo jeho vrácení. Dovnitř zásilky pro jistotu uložte ještě jeden duplicitní štítek, kdyby se ten první náhodou poškodil nebo zmizel. K přepravním štítkům můžete použít ještě manipulační štítky (křehké, vysoké těžiště, nestohovat apod.). Lepí se vedle sebe.


Správné zabalení balíku či palety je klíčovým bodem bezpečné přepravy a následného doručení. Díky vhodnému obalu, zabezpečenému obsahu, izolací křehkých předmětů a správným označením minimalizujete riziko poškození a zajistíte, že zboží dorazí na správné místo. Důležité je i sledovat zásilku a uchovávat důležité informace.

Chybí vám nějaké důležité informace? Podrobnější návod včetně obrázků najdete v přepravních podmínkách a pro představu o tom, jak můžete přepravu palet a balíků objednat a následně sledovat, nahlédněte do Wereldo aplikace.